Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotografie lidí často dosahují většího ocenění než fotografie čehokoli jiného. Dobrá portrétní fotografie vám neukazuje pouze podobu, ale má také být obrazovým životopisem, který zachytí povahu modelu a odhalí jeho jedinečnou osobnost.

Fotografování osob

Portrétem může být fotografie pořízená bez znalosti objektu nebo to může být formálnější záležitost, když fotograf pracuje na zakázku a řídí se konkrétním zadáním. Stejně jako ve všech oblastech fotografie i při portrétování se nejdříve musí řešit otázky technické povahy. Pro různé podmínky jsou vhodné různé druhy fotoaparátů a objektivů, světla se musí nastavit tak, aby měla patřičný účinek a stanoviště fotoaparátu je třeba zvolit tak, aby se hodilo k obličeji objektu, nebo tak, aby se zvýraznila nějaká stránka prostředí.

Co vytváří dobrý portrét?

Portréty nejsou omezeny na aranžované snímky nehybných objektů. Zachycení pohyblivých objektů pomocí blesku může vytvořit živé, expresívní portréty a tím, že dodá objektu aktivitu, může vést k nečekaným výsledkům. Tento přístup se osvědčuje s dětmi, které se rychle začnou nudit. Nepodceňujte důležitost pozadí a rekvizit. Fotografování osob venku nebo v jejich vlastním prostředí může přidat rozměr, který chybí portrétům z ateliéru.

Práce s modelem

Další důležitá stránka portrétní práce spočívá v překonávání přirozených obav modelu ze světel a fotoaparátu. Uvolnění atmosféry pomůžete tím, že všechno fotografické vybavení a světla dobře připravíte před sezením. Získáte tak prostor pro seznámení s modelem a pro to, aby model znovu nabyl jistotu dříve, než začnete fotografovat. Rozhovor s portrétovaným pomůže vytvořit uvolněnou atmosféru, jež vám umožní dosáhnout požadovaného výsledku, kterým je vypovídající a přirozený portrét. Nejlepší fotografie - krásné a zajímavé portréty - překonávají tato úskalí a zachycují výrazy, které dovolují nahlédnout do povah a nálad lidí.

Jak fotit portréty

Neexistuje "správná" sestava pro všechny typy portrétů. Tříbodové uspořádání tvoří dobré východisko. Různých změn v osvětlení a různých efektů docílíte přidáním rozptylovacích desek, nebo posunutí světel dál od modelu atpd.

Vybavení

Tak určitě budete potřebovat fotoaparát s možností nastavení ohniskové vzdálenosti kolem 100mm, ten umístěte v úrovni obličeje. Dále budete potřebovat stativ, drátěnou spoušť (možno nahradit zpožděným focením), světla (nejlépe záblesková, halogenová mají větší odběr a vydávají mnoho tepla, což může být v některých případech nežádoucí, ale na druhou stranu jsou výrazně levnější). Hlavní světlo umístěte tak, že svítí modelu do tváře v úhlu 45°. Doplňkové světlo má za úkol vysvětlit stinné partie, proto je umístěna dále od modelu než hlavní zdroj světla. Fotografické deštníky (ty změkčují zdroj světla) a odrazné desky. Model k focení je samozřejmostí. Měli by jste mít na paměti co vlastně chcete fotit podle toho se může výbava trochu lišit, určitě nezapoměňte na pomocné rekvizity, popřípadě oblečení, mít v ateliéru více druhů pozadí tak aby ladilo s oblečením modelu.

Jak postupovat

V první řadě je si třeba srovnat co chceme fotit, já osobně si všechno nejdřív načtrnu na papír. Později s těmito poznámkami můžete seznámit i model(-ku). Bude mít lepší představu o tom co se po ní bude chtít. Projděte si různé časopisy o fotografiích, módní časopisy a tak podobně, většinou se potom něco v hlavě zrodí co stojí za to vyfotit.

Když už víte co by jste chtěli vyfotit, je třeba najít vhodný model. Většina fotografů fotí své přítelkyně nebo své známé. Pokud máte možnost a jsou otevřeni vašim nápadům, proč ne. Jinak pokud máte sklon ukecávat ženy k čemukoli, určitě najdete vhodný způsob jak jim podat svůj nápad a své nadšení přenést na ně. Dobře se vybírá mezi děvčaty ve věku od 17 do 25 let. Udělejte jim třeba fotoalbum jejich krásných portrétů grátis a oni vám rády zapózují. Na středních školách je dost příležitostí, stačí rozvěsit plakát na nástěnce a uvidíte sami.

Když už víte kdo bude ten šťastný(-ná) je třeba model obeznámit s vašim nápadem a způsobem realizace. Teď se hodí ty nákresy. Pokud se neznáte je dobré se seznámit třeba na kávě trochu o osobních věcech, tak aby jste si nebyli úplně cizí, špatně se potom navozuje atmosféra, kterou chceme zachytit. Nezapoměňte model(-ku) upozornit na pár záležitostí ohledně vizáže. Minimálně jeden týden před focením nechodit na solárko (způsobuje na fotografii červenou pleť). Pár dnů před focením vynechat pití minerálních vod a pít jen stolní vodu (vyhladí a vypne pleť) a dodržovat pitný režim. Týden před focením dodržovat spánkový režim. Vlasy ať si umyje jeden den před focením (záleží na každém zvlášť, podle toho jak se mu mastí hlava), vlasy musí být pevné.

Teď by jste se měli připravit i vy, nachystat všechno potřebné vybavení, odzkoušet techniku, mít náhradní halogenky apod. V ateliéru by nemělo chybět místo pro líčení a úpravu vizáže. Stolek s velkým zrcadlem, dobrým světlem a základním vybavením. Ostatní šminky a malovátka si každá holka nosí sama. Protože v průběhu focení, ale i před samotným focením se model(-ka) bude chtít přepudrovat, přelíčit apod.

Můžete dokonce někoho požádat, kdo by pomohl s líčením a úpravou účesu. Zkuste navštívit střední kadeřnickou a kosmetickou školu. Mladé studentky ve 3 ročníku jsou určitě šikovné a mají mnoho nápadů, které si můžou zkusit realizovat. Co jim za službu nabídnete, je jen na vás.

A teď příjde na řadu focení. Určitě si sežeňte nějakou rychlejší hudbu, aby model(-ku) rozproudila. Pomalá hudba vede k ospalosti a v někom může vyvolávat depresi. Prvních 30 až 60 minut foťte volně a vůbec se nezaměřujte na svůj projekt. Více si povídejte o čemkoli, historky (hlavně veselé), zážitky, doptávejte se a veďte rozhovor. Model(-ka) se uklidní, z vás taky opadne první křeč a poté začněte s modelem pracovat, diktujte si pozy, zkoušejte navodit náladu v obličeji a buďte veselí. Jen tak docílíte těch krásných portrétů, ze kterých číší to co chcete fotit. Experimentujte se světly a nikam nespěchejte, vyhraďte si pro focení klidně celé odpoledne.

zdroj:fotokoutek.ic.cz